top of page

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Başından beri sorduğumuz bir sor var, hızlı okuma teknikleri nelerdir ? Çünkü kişilerin hızlı okumaya yönelik ön yargılarını kırmamız gerekiyor. Bunu da çözmenin yolu hızlı okuma tekniklerinin ne olduğunu ne olmadığını anlamaktan geçiyor.

Bu makalemizde diğer yazılarımızdan farklı olarak hızlı okuma teknikleri nelerdir ? sorusunun cevaplarını vermeye çalışacağız, sizde hızlı okuma nasıl yapılır bu konuda ipuçlarını elde etmiş olacaksınız.


Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?


Hızlı okuma aceleci, telaşlı ve panik halinde bir okuma olmadığından bahsetmiştik, tam aksine hızlı okuma metnin mesajını hızlı bir şekilde algılayabilme ve bilginin detaylarını hızlı görebilme eğitimidir. Hızlı okumanın tekniklerini, klasik ve beyin odaklı olmak üzere ikiye ayırmıştık, Erdem Taşkınsu hızlı okuma kurslarında beyin odaklı anlayarak hızlı okuma programı kullanmaktadır, ve bu sistemin içinde sadece okumayı hızlandırmak temel alınmaz, aynı zamanda, psikolojik, dikkat, algı ve hatırlama gücünü geliştirecek çalışmalarda yapılır ve en önemli yaptığımız çalışma verimli bir öğrenmede hızlı okuma teknikleri nasıl kullanılır ? bu sorunun cevabını detaylı ve uygulamalarla işleriz. Hızlı okuma kitabımızı indirip okuduysanız, bu konuya ne kadar önem verdiğimizi de anlamışsınızdır.


Hızlı okumanın temelde üç amacı vardır.

Birincisi gözün sıçrama yetisini arttırmaktır, ikincisi ise görme alanını daha iyi kullanmaktır, üçüncü ise okuma stilleridir ve hızlı okuma tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğretir. O halde hızlı teknikleri nelerdir ? diye sorduğumuzda birkaç temel kurallar çıkmaktadır şimdi onları görelim:

Hızlı Okuma Teknikleri 1 – Göz Egzersizleri


Göz egzersizler için yapacağımız çalışma çok basittir, bunun için kitabı elinizde tutucun ve kitabın dört köşesine her seferinde bir başka köşeye sıçrayarak göz egzersizleri yapın. Bir sayfanın dört köşesine 1-2-3-4 diye numaralar yazarak da bunu yapabilirsiniz, ve her seferinde bir başka numaraya sıçrama yapabilirsiniz. Hızlı okuma kurslarımızda bu uygulamaları detaylı uygulama rehberinde hazır olarak veriyor, ama isterseniz bir kısmını hızlı okuma kitabımızı indirerek de ulaşabilirsiniz.

Diğer bir göz egzersizimiz ise başımızı sabit tutarak olabildiğince sağa, ardından olabildiğince sola bakıyoruz. Yine bir başka versiyonu yukarı ve aşağısı içinde yapabilirsiniz.


Hızlı Okuma Teknikleri 2 – Yanal Görme Çevresini Fark Etme


Hızlı okuma teknikleri nelerdir? Belki de en önemli cevabı yanal görme açısının geliştirilmesidir.

Bir kişi bir satırda 3 harflik bir kelimeyi net olarak görür, ancak 3 harfin dışındaki alanı net olarak görmese de fark eder ve beynimiz yine anlamlandırır.


Biz kelimeleri daha geniş baktığımızda daha az sıçrarız ve gözlerimizi daha etkin kullanmış oluruz.

Hızlı okuma tekniklerinde görme alanını geliştirmenin sırrı, ikili, üçlü hata dörtlü olarak kelime gruplarına bütünsel olarak bakma alışkanlığı kazanmalıyız, zaten gözümüz duyumsuyor ve beynimiz anlamlandırıyor. Başlangıçla beyin uyum gösterene kadar anlama beklemeyin, ancak beyin adapte olduktan sonra anlama ve hatırlama da peşinden gelecektir, bu sitemin sonunda mevcut anlama ve hatırlama yeteneğinize ulaşırsınız.


Hızlı okuma teknikleri kitabını indirdiğinizde bu sitemin nasıl çalıştığını da görsel olarak daha iyi anlayabilirsiniz, e-kitabımızda daha detaylı açıklamalarını yaptık.

Bugünden sonra soldan sağa tek tek kelime kelime bakmayın, deneyin bir odaklanma sadece iki kelime görmeye çalışın, ve görme alanınızın içinde olduğunu fark edin, uygulamaları yaptıkça hızlı okuma teknikleri nelerdir tam olarak anlayacaksınız.


Ayrıca Hızlı okuma teknikleri nelerdir ? diye düşündüğümüzde okuma stilleri de aklımıza gelmektedir.


1-Zik-zak okuma 2-S Metodu 3-Çapraz Okuma 4-Sprial Okuma 5-Kelebek Okuma 6-Noktasal Okuma 7-Paragraf Okuma

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hızlı Okuma Kursları Rehberi Neden bir hızlı okuma rehberi gereklidir ? Profesyonel hızlı okuma ve dikkat atölye çalışmamızın içeriğini öğrenmek için lütfen tıklayın.. Okuma hızınızı arttırmak istiyor

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir? Klasik hızlı okuma teknikleri, okumayı anlama teknikleri üzerinde fazla durmuyor, dolayısıyla insanlar hızlı okuma kurslarından sonra ben şimdi ne okudum diy

Anlayarak hızlı okuma ankara da ya da başka yerlerden arıyor olabilirsiniz, hızlı okuma sistemini, beyni, gözü ve duyularımızı temel alarak, okuma hızını anlama ve hatırlama çerçevesinde incelemekteyi

bottom of page