top of page

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Kişisel Gelişim Nedir ?

Erdem Taşkınsu’ya göre kişisel gelişim, kapasitenin verimli kullanılmasıdır. Verimin anahtarı da dengedir. Verimsizlik arttıkça, sıkılmaya başlarız, motivasyonumuz ve performansımız düşmeye başlar bu anlamda kişisel gelişim eğitimlerinin amacı insana kendini verimli çalıştırmayı öğretmektir diyebiliriz. Kendimiz ve yaşamımız için verimli olmalıyız sonra da sevdiklerimiz için verimli olabiliriz.

Kişisel gelişim eğitimleri insanın kendisi ve yaşamı için verimli olmayı öğrenmesidir. Verimlilik biraz daha tanımı açarsak kaynakları düzenli ve uyumlu kullanmaktır. Esasen insanın sıkılmasına ve yorulmasına neden olan yaşamına bir düzen getirememesidir.

Kişisel Gelişim Ne Değildir ?

Bu anlamda Erdem Taşkınsu kişisel gelişim eğitimlerinin misyonuna, insanın yaşamını daha konforlu hale getirebilmek için etki gücünü yükseltmek olarak bakar. Kişisel gelişim eğitimleri ya da kişisel gelişimin amacı kesinlikle işlev bozukluklarını çözmek değildir, sağlıklı bir şekilde yerine getirilen fonksiyonların etki gücünü arttırmaktır. Eğer işlev bozukluklarından dolayı bir verimsizlik varsa bunun yolu kişisel gelişim değil bir psikiyatri doktorudur.

Kişisel gelişim eğitimleri bu anlamda sağlıklı bireylerin verimini destekleyen konular ve yöntemleri üzerine çalışır.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir ?

Kişisel gelişim eğitimleri, insan kapasitesinin verimli ve etkili kullanılmasına öğreten pratik tekniklerdir. Bu anlamda kişisel gelişim eğitimleri insan motivasyon, performans ve becerilerine yönelik programlardır, bir anlamda kendinde ustalaşma yoludur. Erdem Taşkınsu’ya göre hayatın kendisi bir gelişim sürecidir ve her an fark etmesek bile gelişiriz, bu gelişimi bilinçli yapanlar yaşamın hızlı değişimine en iyi uyum sağlayanlar olacaktır.

Bu anlamda NLP kendinizi anlamak, aklınızı daha iyi kullanmak, davranışlarınızı daha etkili hale getirmek için kullanabileceğiniz tutum, yaklaşım ve tekniklerden oluştan bir öğretidir.

EFT teknikleri duygularınızı anlamak daha çok içinizde biriken duyguların faydasız enerjisinden özgürleşmek için kullanacağınız bir teknik sistemidir.

Meditasyon teknikleri kişisel gelişimin içinizde ve dışınızda kadim yoludur.

Hoponopono, Silva Metodu, Sedona yöntemi gibi öğretiler kendiniz üzerinizde uygulayacağınız bu alanda çalışmış, kafa yormuş insanların çıkarttıkları öğretilerdir.

Okuma ve hafızanızda etki gücünüzü arttırmak için ise hızlı okuma, hafıza teknikleri bu anlamda kişisel gelişim eğitimlerinin konusudur.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Herkesin zamanını daha iyi yönetmekle ilgilendiği bir sır değil. İş yerinizi düzenlemek gibi zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak genel ipuçları ve teknikler olsa da, bunlar daha üretken ol

Sunum teknikleri konusunda ilham alınacak birileri var ise bu kişiler yüzyıllar önce filozoflar ve hatipler olabilir. Çünkü bugün sunum teknikleri dediğimiz kavramları, onlar o dönemde etkili konuşan

Hafıza Teknikleri İle Anahtarın Yerini Bulabilmek Anahtarın Yerini Bulamıyorum, Kapıyı kilitlemiş miydim diyor musunuz ? Hatırlama performansınızı hafıza geliştirme teknikleri ile arttırabilirsiniz bu

bottom of page