top of page

Olumlamalar Nasıl Yapılır?

Olumlama Nedir ?

Bilinçaltını koşullandırmak için olumlama cümleleri kullanırız, olumlamalar aslında İngilizcede afirmasyon(affirmation) kökünden geliyor tam olarak çevirdiğimizde onaylama, doğrulama demek, yani olumlama yaptığınızda güçlü ve pozitif tarafınızı onaylıyorsunuz. Aslında anlamı tam olarak afirmasyon kelimesi veriyor çünkü negatif taraflarınızı da onaylayabilirsiniz ama o zaman negatif olumlama gibi kulağa hoş gelmeyen bir cümle ortaya çıkıyor. Afirmasyon cümleleri sanki bulunduğu kabın şeklini alıyor gibi. Pozitif afirmasyon, negatif afirmasyon gibi. Aşk olumlamaları, kuantum olumlama, para olumlamaları gibi farklı kategorilerde hazırlanabiliyor.

Olumlamaların bilinçdışında yer etmesi için belli kurallara göre yapılması gerekiyor, olumlama cümlelerine aslında telkin cümleleri de diyebiliriz. Mantık olarak telkin hazırlama kalıbı ile olumlama hazırlama kalıbı aynı. Zihninizi yönlendirmek ve bilinçaltınızı koşullamak için olumlamaları gelişi güzel yapmamız gerekiyor. Örneğin “her şey iyi gidiyor” da bu olumlamadır ama “her geçen gün her yönden daha iyi doğru adım atıyorum” daha bilinçli bir olumlamadır.

On Adımda Olumlama

1-Ne istediğinizi olumlayın, ne istemediğinizi değil. Örneğin aburcubur yemeyeceğim, kilo almak istemiyorum, mesela olumluda gözükse şöyle bir olumlama yanlış olacaktır.

“zayıflamak için aburcuburlardan uzak duruyorum”. O zaman doğrusu ne olmalı, “formda, ince ve fit görünmek için sağlıklı besinler seçiyorum ve ne yediğimin farkında oluyorum”

2-Gerçekçi ulaşılabilir olumlama cümleleri kurun. Sizi yolda tutacak cümleler olsun.

1 ayda 10 kg veriyorum ulaşılmaz gelecektir ama 1 ayda 3 kilo veriyorum makul olacaktır.

3-Motive edici, cezbedici olsun ve sizi harekete geçirsin. Daha ince olduğumda daha cazibeli, yakışıklı, güzel, enerjik ve formda oluyorum gibi.

4-Olumlamarınız “şimdiki zamanda” olsun. Hergün 30 dakika koşuyorum. Yarın bugünden daha hafif ve formda oluyorum. Bir Hafta da iki video çekiyorum.

5- Duyguyu hissederseniz bilinçdışınızı etkilemeye başlar olumlamalar, peki duyguyu nasıl hissedeceğiz, olumlamaların sonucunu zihninizde canlandırın. Sonuca ulaştığınızda neler görecek, neler duyacak ve neler hissedeceksiniz ?

Olumlamaları Nasıl Kullanacaksınız ?

Olumlama cümlelerini her gün yazın. 21 gün boyunca okuyun. Ne zamana kadar beyninizin doğal bir düşünce yapısı olana kadar. Size bir sır beynimiz uykudan uyanırken ve uykuya dalma anında alfa beynin frekansı yayar, bunun anlamı bilinçdışınıza olumlamanın daha iyi yerleşeceği anlamına gelir olumlamalarınızı, sabah kalkarken ve gece yatarken söyleyin ve sonucunu canlandırın.

Bazı konularda olumlama örneklerini aşağıda bulabilirsiniz…

Aşk Olumlaması-İlişki Olumlaması

Doğru ilişkiyi ve doğru insanı yaşamıma çekiyorum ve bunun için ben doğru insan oluyorum.

Beni anlayacak ve benimde onu anlayacağım sevgi, huzur dolu bir ilişki oluşturuyorum.

Yeni ilişkilere başlamak için özgürüm, geçmişimden gelen herhangi bir etki olmadan yeni ilişkiler için kendimi özgür bırakıyorum.

Negatif birine ihtiyacım yok, ben kendine güvenen, kendine yeterli bağımsız biriyim.

Para Olumlaması

Para yaşamıma bolluk içinde kolaylıkla akıyor…

Zenginlik ve bolluk benim doğal düşüncelerim..

Zengin bir insanın çünkü düşüncelerim bolluk bilinci var, yaşamda herşeyden bol miktarda var… Ben bir para mıknatısıyım parayı çekmek benim doğal halim…

Parayı seviyorum ve para sadece amaçlarım için araç…

Zayıflama- Kilo Verme Olumlamaları

1 ayda 3 kilo veriyorum, ince, formda ve enerjik bir görüntüye hergeçen dün bir adım daha yaklaşıyorum.

İnce, kaslı, formda ve enerjik olmak için kontrollü ve farklında olarak besleniyorum, incelten besinleri tercih ediyorum…

Bugün dünden daha ince ve formdayım…

7 gün içinde 1,5 kg veriyorum ve yediklerimi sürekli kontrol ediyorum…

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Anlayarak hızlı okuma ankara da ya da başka yerlerden arıyor olabilirsiniz, hızlı okuma sistemini, beyni, gözü ve duyularımızı temel alarak,

Çözüm Odaklı Koçluğun Farkı Nedir ? Pozitif psikoloji temelli çözüm odaklı yaşam koçluğun en kritik farkı, neyi nasıl yapacağınız konusunda, size bütünsel bir harita vermesi ve bu haritada, danışanını

Ders Çalışma Tekniğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ? Ders çalışma istiyorsunuz ama canınız sıkılıyor sonra bildiklerinizi çabucak unutuyorsunuz belki de öğreneceğini yeni etkili ders çalışma teknikler

bottom of page