top of page

Doğru yaşam koçunu nasıl seçersiniz ?

Bu yazımız da size doğru yaşam koçu nasıl seçilir ? Sizi kariyeriniz,ilişkiniz, performansınız için bir koç nasıl seçilir, bu konuda bilgiler veriyor durumda olacağız.


Koçluğun Süreci


Ülkemizde son yıllarda yaşam koçu ankarada da ve diğer şehirlerde de gün geçtikçe popüler hale gelmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre yaşam koçu ankara da en çok artış gösteren illerden bir tanesi daha sonra ise İstanbul geliyor. Yaşam koçu olmak, için ne yapmak gerekir ? Yaşam koçluğunu sağlıklı almak için hangi kriterlere dikkat etmek gerekir ? Çünkü bir yaşam koçu ile çalışma yapacak ve yolunuzda ilerleyeceksiniz size fayda sağlayacak bir yaşam koçunu nasıl seçebilirsiniz ? işte bu yazımızda bunlara değineceğiz. Bunun için, birincisi eğer bu işin eğitimini almak istiyorsanız doğru eğitimi almalı, ikincisi kendiniz için yaşam koçu arıyorsanız da uygulama yapacağınız koçunuzu doğru kişiyi seçmeniz gerekiyor.


İsterseniz önce aşağıdaki sorunun bir cevabını verelim :


Yaşam koçu nedir ? Kimdir ?


Eğer bulunduğunuz durumdan, performanstan memnun değilseniz yani içinizde bir potansiyel var ve ona ulaşacağınızı biliyor, içinizde hissediyor ama henüz ulaşamadıysanız ya da performansınızdan memnun değilseniz, yaşam koçluğu, potansiyeli verimli kullanma ve onu ideal performansa dönüştürme sürecidir. Yaşam koçu da bu süreçte size destek olan kişidir. Şimdi size iki soru soracağım ve bu iki sorunun cevabını vermenizi diğer kısımları okumadan önce bu iki kısmın cevabını vermenizi rica ediyorum :

Peki yaşam koçluğu sürecinde önemli olan nedir ? Danışan ile danışman arasında nasıl bir ilişki olmalıdır ?

Yaşam koçu seçiminde size kılavuz olacak bazı kriterler aşağıda verilmiştir.

Birinci Kriter : Yaşam koçunuzu ararken, bu konu ile ilgili gerekli eğitimleri almış mı ? Bu konuyu değerlendirin. Çünkü yaşam koçunun çalışma alanı insan, birey ile çalışma yapıyorsunuz, önce insan davranışlarını anladığınızda üzerine aldığınız eğitimler gerçek sonucu verecektir.

İkinci Kriter : Ne kadar süredir kişisel gelişimin ve koçluk uygulamalarının içinde ? Yaşam koçu, uygulamalarında ve yaşam koçluğu sürecinde nasıl bir teknik sistemi var ?

Üçüncü kriter : Yaşam koçunun, koçluk becerilerine yönelik alet çantası ne kadar kapsamlı ? Şöyle bir söz vardır : “Elinizdeki tek araç çekiç ise her şeyi çivi olarak görmeye başlarsınız” Halbuki insan bu durumdan daha da karmaşık bir durumdur. Koçlukta öğrendiğiniz farkındalık yaratma teknikleri, güçlü sorular eğer bütünü de gördüğünüzde anlamlıdır. Güçlü soruların doğru sorular olması için bütün resmi görebilmek gerekir. Örneğin bazen sunum kaygısı olan danışanınız olabilir, ne kadar farkındalık sağlarsanız sağlayın, o kişiye doğru bir yaklaşımla, kaygısının nedenini fark ettirmeniz gerekir. Zihin rahatlama egzersizlerini yapamazsanız o kişi rahatlamayacaktır ve bunların hepsi bir yaşam koçu’nun ayrı ayrı alet çantasında bulundurması, ve doğru zamanda kullanması gereken araçlardır.

Bu arada sizin için çektiğimiz kendi kendinin yaşam koçu olmak serisini ücretsiz olarak youtube kanalımızı ziyaret ederek izleyebilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Anlayarak hızlı okuma ankara da ya da başka yerlerden arıyor olabilirsiniz, hızlı okuma sistemini, beyni, gözü ve duyularımızı temel alarak,

Çözüm Odaklı Koçluğun Farkı Nedir ? Pozitif psikoloji temelli çözüm odaklı yaşam koçluğun en kritik farkı, neyi nasıl yapacağınız konusunda, size bütünsel bir harita vermesi ve bu haritada, danışanını

Ders Çalışma Tekniğinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz ? Ders çalışma istiyorsunuz ama canınız sıkılıyor sonra bildiklerinizi çabucak unutuyorsunuz belki de öğreneceğini yeni etkili ders çalışma teknikler

bottom of page